Automatyczne skrzynie biegów

Naprawy główne. Wymiana oleju. Adaptacje. Diagnostyka. Naprawy sterowników.

Pomimo coraz większej powszechności stosowania „automatów” w napędach naszych pojazdów są one nadal owiane pewną dozą tajemniczości. To z kolei pogłębia stres posiadacza pojazdu z automatem, gdy coś się dzieje inaczej niż powinno.

Automat to pojęcie bardzo ogólne i wypada je nieco sprecyzować:
 • 1) automat „klasyczny” – skrzynie o sprzęgle hydrokinetycznym (zwanym konwerterem) przenoszącym napęd z silnika za pośrednictwem oleju, gdzie zmiana biegów następuje przy użyciu hydraulicznie sterowanych sprzęgieł zmieniających przełożenia zespołu przekładni planetarnych. Jakkolwiek brzmi to nieco magicznie przekładnie planetarne macie Państwo w rowerowych przerzutkach – tych schowanych w piaście tylnego koła.
 • 2) przekładnia bezstopniowa (CVT) – tutaj mamy do czynienia z rozwiązaniem znanym z najtańszych nawet skuterów, gdzie gumowy pasek przenosi napęd pomiędzy stożkowymi kołami pasowymi, mogącymi się zsuwać i rozsuwać dyktując tym samym paskowi po jakiej średnicy ma się przemieszczać. Para takich kół pozwala na płynną zmianę przełożenia. W samochodach pasek gumowy zastąpiono łańcuchami o bardzo wymyślnych konstrukcjach. Rozwiązanie teoretycznie bardzo proste, lecz nadal nie pozbawione wad technologicznych i ekonomicznych.
 • 3) Przekładnia dwusprzęgłowa (DSG, DCT) – to rozwiązanie bardziej przypomina skrzynię manualną (manualne skrzynie dwusprzęgłowe występowały już przed II Wojną Światową). Układ zmiany biegów jest podzielony na parzyste i nieparzyste i obsługiwane przez dwa oddzielne, choć często stanowiące jedną całość sprzęgła. Działa to w ten sposób, że napęd przenosi jedno sprzęgło oraz jeden z wałków skrzyni biegów natomiast włączony bieg na drugim wałku i drugie sprzęgło czekają na sygnał zmiany biegów. Jest to realizowane za pośrednictwem hydraulicznych sterowników otrzymujących polecenia z komputera sterującego skrzynią biegów.
 • 4) Półautomat - zautomatyzowana przekładnia manualna (Selespeed, Sportshift, R Tronic, Sensodrive, Allshift, Softip, Easytronic, Quickshift, SMG, SSG, EGS, Durashift etc.), to rozwiązanie „ekonomiczne” ze strony producenta. Z reguły to zwykła manualna skrzynia biegów z klasycznym, jednotarczowym sprzęgłem do której producent dołączył zestaw mechanizmów wykonawczych – elektrycznych, hydraulicznych – zmieniających biegi i sterujących pracą sprzęgła. Jest to układ, który jedynie udaje automat, odbija się to z reguły na osiągach i kulturze pracy pojazdu. Jeśli masz taką skrzynię kliknij tutaj.

Jak wspomnieliśmy jedynie w pierwszym przypadku skrzynia może pracować całkowicie bez prądu, jako czyste hydraulicznie i najmniej zawodne rozwiązanie. Niestety takich rozwiązań jest coraz mniej, gdyż elektronika jako tańsza wypiera rozbudowane układy hydrauliczne. Pozostałe rozwiązania wymagają rozbudowanej elektroniki do sterowania zmianą biegów.

Nasze doświadczenie w naprawach automatycznych skrzyń biegów sięga ponad 40 lat. Naprawiamy automaty wszystkich producentów i konfiguracji.

Zepsuty, a właściwie najczęściej zużyty automat to nie problem, lecz jedynie… koszty. Jednak prawidłowo zregenerowany i serwisowany będzie służył wiele tysięcy kilometrów i wiele lat, na co dajemy gwarancję.

Kiedy należy udać się do serwisu?
 • - gdy skrzynia się ślizga – rosną obroty silnika, niewspółmiernie do wzrostu prędkości samochodu,
 • - szarpie przy włączaniu biegu na postoju,
 • - szarpie przy zmianach biegów,
 • - gdy zachowuje się wyraźnie inaczej na ciepło i na zimno,
 • - gdy samochód „bez powodu” zaczyna więcej palić
 • - gdy samochód więcej pali w trasie, niż w mieście,
 • - gdy skrzynia wydaje dziwne dźwięki (wyje, szumi, stuka przy zmianach biegów),
 • - gdy czujemy zapach (smród) „palonego bakelitu”
 • - gdy zauważymy wyciek oleju (niezwłocznie!!)
 • - gdy świeci się kontrolka awarii skrzyni biegów lub silnika
 • - gdy przyszedł czas na wymianę oleju, czyli gdy nie znamy przebiegu pojazdu od ostatniej wymiany lub znamy, a minęło więcej niż 60tys. km.

W przypadku awarii skrzyni biegów samodzielna jazda do serwisu lub holowanie może znacznie podnieść koszty naprawy – warto wezwać lawetę.

Co obejmuje naprawa:

Naprawa polega na doprowadzeniu skrzyni do stanu fabrycznego, obejmuje ona także sprzęgło hydrokinetyczne, sprzęgła skrzyni półautomatycznych. Nie dokonujemy napraw częściowych. Jedynym wyjątkiem są sterowniki skrzyni, tzw. mechatronika i elektronika.

Ile czasu trwa naprawa:
 • Skrzynia klasyczna – 7 dni roboczych.
 • Skrzynie bezstopniowe – 7 dni roboczych, jednak czas ten może ulec wydłużeniu ze względu na dostępność części niektórych producentów.
 • Skrzynie dwusprzęgłowe – 5 dni roboczych, jednak czas ten może ulec wydłużeniu ze względu na dostępność części niektórych producentów.

Zapraszamy do kontaktu. Wycenimy pracę i części. Umówimy wizytę. Zadzwoń!
(przed rozmową przygotuj dane pojazdu: marka, model rok, pojemność i moc silnika, informację ilobiegowa jest skrzynia oraz przebieg pojazdu).

W przypadku automatycznych skrzyń biegów wycena dokonywana jest po przeprowadzeniu diagnostyki pojazdu w naszym serwisie.